Porovnat povinné ručení

Porovnáme všechny nabídky pojišťoven na jednom míste

Máte jistotu že získáte nejvýhodnější povinné ručení

Pojištění za polovinu ceny? Ano, je to možné.

Povinné ručení můžete uzavřít online

Povinná výbava auta od 1. 1. 2018

Přestože na začátek roku 2018 nám zákonodárci žádné změny ve výbavě vozu nepřipravili, novela, Povinná výbava automobilu která je v platnosti od 15. září roku 2009, přinesla několik zajímavých změn. Zajímavých, protože povinnosti spojené s výbavou vozidla spíše zjednodušuje a upravuje, než aby přidávala nové požadavky a situaci komplikovala. Obsah této novely bude však platit až od 1. Ledna 2011, kromě několika výjimek platných již od září 2009. Například tak již nebudeme muset vozit rezervní pneumatiku a postačí opravárenská sada, která umožní poškozenou pneumatiku provizorně spravit, abychom mohli dojet do servisu. Od roku 2011 budeme muset mít v povinné výbavě reflexní vesty a především se změní obsah auto-lékárničky. Přibude do ní termofólie určená k zabalení zraněného, kterého ochrání před prochladnutím a také certifikovaná resuscitační maska. Tato lékárnička by měla řidiče vyjít na cca 300,-Kč.

Následující výbava je povinná pro motorová vozidla kategorie M a N:


  • Náhradní elektrické pojistky
  • Náhradní žárovky
  • Zvedák
  • Klíč na matice kol
  • Náhradní kolo , nebo speciální sadu na opravu pneumatiky.
  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta – povinná bude podle novely od 1. ledna 2011
  • Lékárnička – od 1. ledna 2011 se také změní obsah lékárniček pro automobily i motocykly

Zimní výbava

Od 1. 7. 2008 můžeme na českých silnicích potkávat novou dopravní značku „Zimní výbava“. Označuje úsek, na který je možné v období od 1. listopadu do 30. dubna vjet pouze se zimními pneumatikami, a to bez ohledu na počasí a aktuální stav vozovky. Týká se to vozidel kategorií M a N a předepsána je dokonce hloubka dezénu pro konkrétní podkategorie vozů (osobní a užitková do 3500 kg musejí mít hloubku min. 4 mm, nad 3500 kg min. 6 mm). Za porušení nařízení hrozí odebrání jednoho bodu a pokuta několik tisíc korun.

Povinná výbava motocyklů

Motocykly užívané na veřejných komunikacích musí mít také povinnou výbavu, ta je přirozeně upravená podle možností těchto dopravních prostředků:

- Náhradní žárovky a nástroje k jejich výměně – novela z 15. září 2009 ruší tuto povinnost. Nadále stačí jedna náhradní pojistka. - Náhradní pojistka - Lékárnička – její obsah je odlišný od lékárniček pro automobily.

Povinné ručení v zahraničí

Chystáte se vycestovat za hranice České republiky a nejste si jisti, zda vaše povinné ručení bude platit také v zemi, do které míříte? Zákonné pojištění sjednané v ČR je platné v zemích hospodářského prostoru a v zemích uvedených v prováděcí vyhlášce ministerstva financí. Abyste zjistili, zda mezi tyto státy spadá také vaše destinace, podívejte se do své Zelené karty. V ní je uveden seznam značek států. Pokud značka země není přeškrtnutá, můžete v rámci jejích hranic používat automobil s povinným ručením sjednaným v České republice – v opačném případě budete muset uhradit tzv. hraniční pojištění.